Scenariusz lekcji otwartej dla rodziców w kl. 3 z wykorzystaniem TIK
Temat: Ciekawe strony internetowe.
Cele lekcji:
Uczeń:
- zna korzyści wynikające z rozwoju TIK
- zna zagrożenia wynikające z rozwoju TIK
- zna różne formy cyberprzemocy
- wie, jak zapobiegać cyberprzemocy
Metody:
- praca z tablicą interaktywną
- projekcja filmowa
- elementy wykładu
- karta pracy ucznia.
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna
- fragmentu filmu dotyczący cyberprzemocy
- karta pracy
Czas- 45 min.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
- Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
- Nauczyciel przedstawia cel lekcji i planowany przebieg zajęć.
Faza realizacyjna
- Rozmowa z uczniami na temat korzyści i zagrożeń wynikających z rozwoju TIK
- W ramach krótkiej prezentacji nauczyciel przedstawia plusy i minusy TIK
- Pokazanie filmu ukazującego różne formy cyberprzemocy
- Pogadanka na temat sposobów zapobiegania cyberprzemocy – zapisywanie propozycji
- Pokazanie ciekawych stron internetowych mających na celu rozwój wiadomości i umiejętności uczniów
http://www.wierszedladzieci.pl
- Wiersze
- teatrzyk,
- Kolorowanki
- piosenki,
- memo
- Wirtualne przedszkole
- Mnóstwo ćwiczeń
- Ilustrowane bajki
- Gry edukacyjne
- Możliwa zmiana języka
- Możliwa zmiana liter na liczby i odwrotnie
http://ekodzieciaki.mos.gov.pl/
- Gry przyrodnicze
- Kolorowanki o tematyce przyrodniczej
- ekologia
Koło fortuny
( prezentacja 3D)
- Platforma online świetna na tablicę interaktywną
- można wykorzystać gotowe upublicznione zadania
- można przygotować własne zadania
- świetna strona z zadaniami online
- Karty pracy- Ja mam…. Kto ma
- Karty bingo- obrazkowe
- Strona do przygotowania gry dobble z wykorzystaniem własnych obrazków
- Świetna strona z zadaniami online
- ciekawe zadania online do programowania
- Zajęcia z kartami prac utworzonymi na powyższych stronach – bingo obrazkowe,
Ja mam…. Kto ma
Faza podsumowująca
- Podsumowanie zajęć
- Nauczyciel dziękuje za udział w lekcji
Opracowała
Patrycja Nawrot