Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piotrówce

 

 

Konspekt lekcji matematyki w szkole podstawowej

 

Aneta Kola 

Klasa: IV 

Temat: Figury geometryczne cz.2 Powtórzenie przed sprawdzianem 

Czas: 45 min. 

Cele

  • doskonalenie umiejętności obliczania pola prostokąta i kwadratu
  • doskonalenie umiejętności rozróżniania podstawowych brył i ich właściwości
  • rozumienie i rozróżnianie pojęć: obwód, pole, objętość
  • doskonalenie umiejętności stosowania odpowiednich jednostek miar
  • wykorzystywanie posiadanej wiedzy do praktycznego działania
  • wyrabianie współodpowiedzialności za efekty pracy grupy 

Metody pracy: 

  • ćwiczenia aktywizujące
  • dyskusja
  • metoda grupowego podejmowania decyzji 

Formy pracy: 

  • indywidualna praca uczniów
  • zbiorowa
  • praca w grupach 

Środki dydaktyczne: 

  • krzyżówka
  • ekran multimedialny
  • komputer
  • multibook MATEMATYKA Z KLUCZEM 

Przebieg lekcji 

 

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

I Część

Wstępna

Powitanie uczniów

Czynności organizacyjno-porządkowe: sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów lekcji

Przywitanie się z nauczycielem

 

Zapisanie tematu lekcji

5 min

II Część

Główna

Przypomnienie nazw figur geometrycznych i brył:

https://learningapps.org/watch?v=prwjcj5tc18

 

 

Podział na grupy według przydzielonych wcześniej rysunków brył.

 

 

 

Krzyżówka matematyczna – nauczyciel rozdaje uczniom kartki z krzyżówkami.

https://learningapps.org/watch?v=pq28e1mfc18

Wspólne rozwiązanie krzyżówki na tablicy interaktywnej. Pomoc w wzajemnym sprawdzeniu prac. Przyznanie punktacji grupom

 

Interaktywna gra Wisielec:

https://learningapps.org/view1117604

Przyznanie punktów w grupach

 

http://www.scholaris.pl/resources/run/id/106964

Przyznanie punktacji grupom

 

Zadanie z multibooka str. 159

 

Test z multibooka str. 176

Wyznaczeni uczniowie przyporządkowują odpowiednie pary w ćwiczeniu interaktywnym

 

Uczniowie zajmują miejsca według przydzielonych grup. Grupy przyjmują nazwy poszczególnych brył.

 

Rozwiązywanie krzyżówki w grupach. Rozwiązanie krzyżówki na tablicy interaktywnej. Sprawdzenie krzyżówki innej grupy z tablicą.

 

Uczniowie w grupach próbują odgadnąć hasła

 

Wyznaczeni przedstawiciele grup obliczają objętość.

 

Każda grupa otrzymuje losowo własny przykład do obliczeń.

 

Grupy odgadują odpowiedź pokazując na przygotowanych kartkach odpowiedź

3 min

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

7 min

 

 

 

 

 

 

7 min

 

 

6 min

 

 

6 min

 

6 min

III Część

Końcowa

Podsumowanie punktów, wyłonienie zwycięskiej grupy.

 

2 min